Doporučené úkony v trávníku na jaře - vertikutace

Účelem vertikutace trávníku je snížit množství stařiny a mechu v nadzemní vrstvě. Dobře provedenou vertikutací se zvýší cirkulace vzduchu, rychlost průsaku vody a živin do vegetační vrstvy a zároveň se zvýší intenzita světla. Vertikutace  podporuje růst kořenového systému trávníku a působí preventivně proti tvorbě houbových chorob trávníku.

U okrasných a užitkových trávníků se doporučují ročně dvě aplikace:

•    jarní -> duben - polovina května
•    podzimní -> konec srpna - září

Nože vertikutátoru se zařezávají do trávníků a odstraňují z něj plsť a prořezávají vrchní vegetační vrstvičku. Maximální hloubka vertikutace je 4 mm a tato hloubka je závislá na stavu zaplstění a hustoty travního drnu. Vertikutace se provádí za sucha. Trávník před vertikutací posekáme na výšku 3-4 cm.

Po provedené vertikutaci:

•    trávník vždy vypadá poničeně
•    je vhodné trávník přihojit trávníkovými hnojivy
•    doset holé plochy trávníku

Druhý den po jarní, nebo podzimní vertikutaci dosejte regenerační travní směsí případné holé plochy trávníku a aplikujte speciální  trávníková hnojiva. Hnojení velmi účinnými rychlerozpustnými trávníkovými hnojivy proveďte co nejpřesněji, neboť doporučená hnojiva po vertikutaci jarní i podzimní, obsahují velké procento dusíku. Po nahnojení trávníku je především u rychlerozpustných hnojiv velmi důležitá zálivka. Při dosevu společně s travní směsí je možné i aplikovat slaboučkou vrstvu - "pocukrovat trávník" - trávníkovým substrátem , (volně loženým) nebo jen křemičitým pískem (nedoporučuje se v slunných dnech pro zprahnutí travní směsi) pro zlepšení vrchní vegetační vrstvy. A nakonec by měla následovat závlaha.

Profesionální vertikutace:

Před vertikutací nezapomeneme na postupné snížení výšky listů vždy jen maximálně o 1/3, samozřejmostí je čistá sekačka s ostrým nožem, nebo vřetenem. Vertikutaci provádíme zásadně čistým! motorovým, nebo méně výkonným elektrickým strojem s noži (drátky jsou neúčinné!), vždy však jen do hloubky max. 4 mm. Docílíme toho tím, že si vertikutátor postavíme na rovnou plochu a vertikutační nůž na hřídeli natočíme kolmo dolů. Přední kolečka vertikutátoru potom musí být max. 4 mm nad terénem. Vertikutaci provádějte bez koše a připravte si jemné „vějířové“ plastové hrábě. Nejprve si opatrně vertikutátorem obkroužíme trávníkovou plochu těsně u kraje. Potom vertikutátorem provádíme rovnoběžné dráhy. Uvolněnou travní plsť vyhrabáváme plastovými vějířovitými hráběmi kolmo na dráhy a odvezeme z trávníkové plochy. Při přímém pohledu na trávník nesmíme vidět suchou plsť, jen čisté rostliny a mírně zdrsněný povrch vegetační vrstvy. Jestli tomu tak není provedeme křížovou vertikutaci, tzn. kolmo na předchozí dráhy. Uvolněnou stařinu opět kolmo na dráhy vyčešeme hráběmi a odstraníme z trávníkové plochy. Plochu následně vysajeme sekačkou, rozhodně nezapomeneme na zvednutí sekačky o jeden stupeň oproti sekání. Po vertikutaci se totiž na povrch dostává vrchní vrstva zeminy včetně zrnek písku. Ty pak následně velmi rychle ztupí nůž. Proto musí nůž rotovat nad listy trávníku. Tupým nožem na minimálně 10 dní poškodíte vzhled trávníku a zastavíte růst posečených rostlin.

Profesionální renovace trávníku pomocí dosevu:

Po důkladné vertikutaci je možné provést profesionální renovaci trávníku dosetím regenerační travní směsí na rozložený trávníkový substrát. Na čistou trávníkovou plochu navezeme trávníkový substrát přibližně 1,5 m3 na 300m2 výměry trávníku. Máme na výběr z následujících variant: substrát rovnoměrně po trávníku rozložíme v tenké vrstvě. Plastovými vějířovitými hráběmi pečlivě uvolníme  listy trávníku tím, že substrát jemným hrabáním umístíme z listů ke kořenům (na povrch vegetační vrstvy). Na takto upravený povrch můžeme provést dosetí rychlerostoucí regenerační směsí okrasné, nebo regenerační směsí zátěžové 20-40g/m3 v závislosti na hustotě rostlin v trávníku. Následně můžeme provést aplikaci trávníkovým hnojivem rychlerozpustným (nejdříve tři týdny po předchozí aplikaci), nebo hnojivem dlouhodobým. Zde je nutné vertikutaci sladit do termínu hnojení už jen proto, že součástí uvolněné a odstraněné travní plstě budou i granule dlouhodobého hnojiva. Travní směs a trávníkové hnojivo zapravíme do substrátu válcem o hmotnosti max. 80 kg. Válcujte do kříže! Nezapomeňte vše zavlažit do té míry, aby nedošlo k splavovaní semen. V zálivce pokračujte aby nedošlo k zaschnutí klíčků a následné mortalitě rostlin a to i několikrát denně v závislosti na počasí.
 

mapa

Navštivte nás

Český trávník s.r.o.

Litvínovice 32 - Stecherův mlýn
370 01 České Budějovice
IČO: 28081722
DIČ: CZ28081722

Otevírací doba:

Po - Čt: 8:00 - 16:00
Pá: 8:00 - 14:00
design by vhs. built by anycoders

Pro zlepšování našich služeb nám pomáhají soubory cookie a ukládání dat o procházení stránek. Využíváním stránek s tímto souhlasíte. Více